Vesiväripaletti Jovi, 12 väriä + sivellin (661)

6,90 

  • Paletissa 12 väriä ja yksi poninkarvasivellin.
  • Laadukas ja myrkytön vesiväri.
  • Värinapin halkaisija 30mm.
  • Värinapit on helppo kostuttaa.
  • Tarttuu hyvin paperille.
  • Pigmenttipitoisuus on tarpeeksi suuri.
  • Värinappeja on montaa eri väriä.
Saatavuus: 2 varastossa Osastot: , ,

Kuvaus

Vesiväripaletti Jovi, 12 väriä

Laadukas ja myrkytön vesiväri. Värinapin halkaisija 30mm. Paletissa yhteensä 12 väriä ja yksi poninkarvasivellin.

Jovi vesivärit eli akvarellivärit ovat värit, jossa pigmentit sekoitetaan vesiliukoisen arabikumiin ja saadaan läpikuultava jälki. Akvarelliväri on läpikuultava, jossa paperin pinta kuultaa ja alapuolinen väri näkyy seuraavan vedon läpi. Jovi vesiväreissä on näkyvät ja puhtaat värit, mutta eivät liian peittävät.

Akravelliväri levitetään veteen kastelulla siveltimellä paksulle paperille. Paperin olisi hyvä olla n. 240g/m2, jotta se ei kuivuessaan rypisty. Myös ohuemmalle voi maalata, mutta paperi on hyvä teipata alustaan esim. maalarinteipillä.

Jovi vesivärit ja ominaisuudet:

  • Värinapit on helppo kostuttaa
  • Tarttu hyvin paperille
  • Pigmenttipitoisuus on tarpeeksi suuri
  • Värinappeja on montaa eri väriä

Kokeile erilaisia tekniikoita

Akvarellimaalauksessa jätetään paljon valkoisia kohtia ja pyritään ilmavaan jälkeen. Valkoisen alueen saa tehdyksi esim. valkoisella vahalla tai kynttilällä. Läpikuultotekniikassa maalataan eri värejä toisen päälle. Roisketekniikassa roiskastaan väriä siveltimestä paperille. Kokeile myös erilaisilla pahvin paloilla tai sienellä sivelyä, saat erilaista pintakuviota.

Lisätiedot

Mitat20 cm (senttimetri)
Värit määrän mukaan

Arviot

Arvosteluja ei vielä ole

Kirjoita ensimmäinen arvio tuotteelle “Vesiväripaletti Jovi, 12 väriä + sivellin (661)”

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *